Dubajská NEJ

© Kateřina Lefebvre

Dubaj je městem zázraků. Z písečné pouště tu během několika desítek let vyrostlo množství staveb, jež symbolizují deklamované motto místních developerů: normální je být unikátní. Skromnost se jich rozhodně netýká.

Toto nejrychleji rostoucí město na světě se rozhodlo ohromit. Že se mu to daří, dokazuje každoročně vzrůstající počet náročných a bohatých návštěvníků. Není proto divu, že zde neuvěřitelnou rychlostí rostou nové budovy i atrakce, které jsou nositelem titulu světových nej-.

Burj Khalifa

Nejvyšší mrakodrap světa Burj Khalifa si vysloužil hned patnáct zápisů do Guinnessovy knihy světových rekordů, mezi něž patří titul nejvyšší obytné budovy, nejvýše položené restaurace, mešity, ale také i vyhlídkové terasy. Ta původní vznikla ve výšce 452 metrů, ale brzy ji překonala terasa na Canton Tower v Číně. K uchování svého prvenství nezbylo Dubajanům než otevřít terasu ještě výše, a to ve 148. patře ve výšce 555 metrů. Z obou teras se naskýtá dechberoucí pohled na město i na Perský záliv.

Stavba budovy, připomínající tvarem otevřený květ pavoučí lilie, začala 1. září 2004. Nejprve bylo nutné zarazit do hloubky padesáti metrů 850 pilířů o šířce až 1,5 metru, které zpevnily písečné podlaží. Teprve poté začala růst věž o půdorysu ve tvaru písmene Y, jež umožňoval lepší rozložení váhy budovy. Jako materiál bylo zvoleno sklo, jehož vlastnosti vyřešily problémy s místními extrémními teplotami a jež také zvládá rozdíl 6 °C mezi patou a vrškem mrakodrapu. Po letech utajování konečné výšky budovy dosáhla stavba i s anténou 828 metrů a stala se nejvyšší stavbou světa.

Že se Dubajané nespokojí ani s tím to vítězstvím, dosvědčuje i fakt, že už jsou připraveny plány na nový mrakodrap, který má atakovat výšku jeden kilometr.

Dubajská fontána

Přímo na úpatí Burj Khalify se nachází největší tančící fontána na světě. Na umělém jezeře probíhají každý den po poledni a také večer vodní představení, během nichž se tu schází tisíce návštěvníků, aby si užili nápadité vodní choreografie na různé melodie – slyšet lze soundtrack k počítačové hře Civilizace IV. ve svahilštině, ale i Con te partiro Andrea Bocelliho a Sarah Brightman a slavnou skladbu I will always love you v podání Whitney Houston. Na vodní ploše o délce 275 metrů je umístěno pět kruhů trysek o různém průměru, z nichž voda stříká do výšky až 140 metrů. Vše je doplněno i světelnou show sestávající z 6600 světel a 25 projektorů.

Dubai Mall

Dubajská fontána je součástí projektu Downtown Dubai a sousedí s obrovským nákupním centrem Dubai Mall, otevřeným 8. května 2009. Jeho celková plocha 1 124 000 m² mu zajistila titul největšího nákupního centra na světě dle rozlohy podlahových ploch. Ve čtyřech podlažích se nachází 1200 obchodů, patřících 635 prodejcům, a také 22 kinosálů, 120 restaurací a kaváren, ale i zábavní park a Dubai Aquarium. I to patří k dalším dubajským nej-, neboť se svými rozměry 51 x 20 x 11 metrů zapsalo do Guinnessovy knihy světových rekordů. V deseti milionech litrů vody tu žije 3300 živočichů, včetně čtyř set žraloků. Nahlédnout do akvária je možné oknem o velikosti 32 x 8 metrů přímo z obchodního domu, ale ti, které si zaplatí vstup, projdou i úchvatným 48 metrů dlouhým tunelem, který je dovede až k vodnímu ZOO. Zájemci se mohou také projet po hladině akvária ve člunu se skleněným dnem nebo se mezi jeho živočichy ponořit.

Velkým unikátem Dubai Mall je i kostra dinosaura objevená v americkém Wyomingu, jež dosahuje délky 24,4 metrů a výšky 7,61 metrů, zachovaná z 90 %.

V kontextu podivností tohoto centra už asi nikoho nepřekvapí ani vnitřní kluziště s rozměry olympijského hokejového stadionu.

Miracle Garden

Do Guinnessovy knihy rekordů je zapsána i 800 metrů dlouhá květinová zeď a 10 metrů vysoká květinová pyramida o základně 144 m² v Miracle Garden. Už i samotné zahrady jsou však malým zázrakem. Na místě, kde byla jen poušť, vznikly roku 2013 na ploše více než sedmi hektarů zahrady, kde každoročně rozkvétá 45 milionů květin. Obdivovat tu lze několik tematických zahrad, květinové koberce, 3D obrazce, sedm proslulých oblouků ve tvaru srdce, které symbolizují členské státy SAE, ale i 18 metrů vysokou květinovou věž. Oblíbená je i tzv. voňavá zahrada, kde si návštěvníci mohou vybrat květy či lístky, z nichž jim zaměstnanci připraví čaj.

Terminal Emirates Airlines

Jedno ze světových nej- čeká na návštěvníky Dubaje už při příletu do tohoto druhého největšího emirátu. Ti, kteří přistávají na terminálu 3, se ocitnou v nejrozsáhlejší letištní budově na světě. Její stavba začala v listopadu 2004 a investice dosáhly 4,5 miliard dolarů. Když byla po čtyřech letech dokončena, nesla i prvenství největší budovy na světa co do rozsahu jednoho patra (její výměra dosahuje 1 713 000 m²), které však záhy ztratila.

Terminálu však zůstalo prvenství ve velikosti i hloubce dopravního systému zavazadel, který díky 125 check-in přepážkám ekonomy class a 36 přepážkám 1. třídy je schopen na svých 90 km pásů přepravit 8000 zavazadel za hodinu. Každý rok jím projde 43 milionů obyvatel.

Tento terminál byl původně určen jen pro lety Emirates Airlines, po nichž nese svůj název, ale od roku 2012 jej využívají i jení letecké společnosti.

Dubajské metro

I další dubajský zápis do Guinnessovy knihy světových rekordů je spojen s cestováním. Roku 2012 bylo do ní zapsáno dubajské metro jako nejdelší plně automatizované metro na světě. Jeho první linka nejen v SAE, ale i i na celém arabském poloostrově, byla otevřena 9. 9. 2009. Dnes mohou cestující využívat linky dvě. Červená má po dokončení obsluhovat 29 stanic a doba jízdy na jejich 52 km má činit 2,5 hodiny. Zelená se k ní připojila ve stejný den o dva roky později a po dokončení má obsluhovat 22 stanic.

Dubajské plány jsou však daleko větší. V plánu je vybudování fialové linky o délce 49 km s osmi stanicemi a modré o 2 km kratší. Mluví se dokonce o dalších dvou linkách, takže celková délka dubajského metra by měla dosáhnout 318 km a překonat většinu evropských podzemních dopravních systémů.

Už dnes dubajské metro přepraví 455 000 cestujících, kteří mohou využít vagon s první třídou (gold), ale i oddělení pro ženy.

Pro Čechy jistě není bez zajímavosti, že osvětlení stanice Burjuman a Al Rigga navrhla česká firma Lasvit.

Atlantis Palm Hotel

Četnost dubajských zápisů do Guinnessovy knihy rekordů strmě stoupá, a tak byla dokonce roku 2013 otevřena pobočka této organizace přímo v Dubaji.

Jeden ze zápisů představuje i nejluxusnější hotel na světě Atlantis The Palm. Jeho typické dvě věže propojené branou v arabském stylu se staly symbolem Dubaje, ale i luxusu. V jeho 1539 pokojích bývají ubytovány hvězdy světového hudebního i filmového průmyslu, ale i arabští šejkové či miliardáři z jiných kontinentů. Že se nebude jednat o druhořadou záležitost, indikovali majitelé už při otevření hotelu 24. září 2008 největším ohňostrojem na světě. K hotelu patří i zábavní vodní park, soukromé pláže, akvárium, delfíní zátoka a tzv. Sealion point, kde si návštěvníci mohou zaplavat s lachtany.

Palm Jumeirah

Hotel stojí na konci největšího ostrova vystavěného lidskou rukou. Dubajané o něm tvrdí, že se spolu s Velkou čínskou zdí jedná o jediné stavby na světě, která jsou vidět z vesmíru. Stavba ostrova na ploše 5 x 5 km se 78 km pláží začala roku 2001 a během pěti let budování se musela společnost Nakheel Proopertis, patřící šejkovi, potýkat s mnoha technickými problémy, jako byl sesuv půdy či nedostatečné proudění vody na některých místech ostrova.

Materiál ke stavbě je přivážen ze Spojených arabských emirátů. Část pocházející z moře vozili na místo speciální lodě, které jej do nepříliš hlubokého zálivu vysypaly. Jinak to však bylo s 1 km dlouhým vlnolamem. Kameny pro jeho stavbu vozila nákladní auta z Hajarských hor a každý jednotlivý kámen uložil na místo jeřáb. Vlnolam obklopuje celý ostrov ve tvaru palmového listu. V jeho kmeni jsou ukryty obchody, restaurace i přístav a na 17 výběžcích pak stojí 1400 luxusních vil se soukromými plážemi.

Velikost Palm Jumeiram měl až o 50 % překonat další ostrov ve tvaru palmového listu Palm Jebel Ali, ale i Palm Deira a soustava ostrovů zvaná The Universe. Tyto velkolepé plány však přerušila finanční krize, takže dokončen byl pouze tzv. The World. Jeho tři sta ostrovů ve tvaru různých států zůstalo však většinou neobydlených a v současné době čelí velkým problémům, neboť písek zanáší kanály, které ostrovy spojují.

Seznam dubajských nej- není zdaleka ještě u konce. Patří k nim i největší zlatý prsten, největší kniha (s rozměry 5 x 8,06 m), Princess Tower, tedy nejvyšší obytná budova (413,4 m), největší vnitřní osvětlená reklamní plocha o rozloze 174 m² či nejvyšší hotel na světě JW Marrist Maeques a stovky dalších. Jejich výčet je však velmi proměnlivý, neboť Dubaj je tak trošku požíračem sama sebe. Rozvíjí se tak rychle, že včerejší rekordy už neplatí. Dubaj hledí do budoucnosti.

Dubajskou fontánu si můžete prohlédnout mezi videi: https://www.zcest.eu/videa/

 

320x100.jpg

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.