Kdo chce projet Horse Guards

© Aneta Majerová

Budova Horse Guards je vždy obklopená houfem turistů, kteří si fotí jak jezdce na černých koních, držící stráž v malých budkách na Whitehall, tak i vojáky ve vysokých botách, hlídajícími vchody na nádvoří.

Málokdo však tuší, že tato stavba bývala oficiálním vstupem do soukromé zahrady královské rodiny, která se nacházela v místech dnešního St James Park. Panovník proto kontroloval vstup do parku. Nejdříve skrze heslo, později každý, kdo tudy chtěl projet v kočáře nebo na koni, musel ukázat zvláštní slonovinovou kartičku. Ta se vydávala od roku 1775 a značila symbol královské přízně.

Toto pravidlo platí dodnes, jen slonovinu nahradila umělá hmota. Jediní, kdo mají právo bez povolení branou Horse Guards projet, je panovník, jeho rodina a vojáci strážící bránu ve službě. Některé z těchto kartiček je možné si prohlédnout v místním Household Cavalry Museum.

Spoustě návštěvníků Londýna také vrtá hlavou, proč tuto budovu někdy hlídají vojáci v červených uniformách a někdy v modrých. Důvod je prostý. Místní jezdectvo sestává ze dvou oddílů, tzv. Life Guards a z Blue and Roayls. Life Guards vznikly z bojovníků, kteří chránili krle Karla II. během jeho exiku v letech 1652 až 1659. Právě oni doprovázeli monarchu během jeho návratu do Anglie a od té doby jsou jednotkou britské armády. Kromě červených kabátců je poznáte podle bílých chocholů na přilbě, černého límečku a přezky přilby umístěné pod bradou.

Modré uniformy Blue and Royals navazují na tradici armády, kterou po svém návratu znovu obnovil Karel II. Tento regiment má černý chochol, bílý límeček a přezku přilby pod spodním rtem.

2 komentáře

  1. Aw, this was a actually good publish. In principle I want to set in producing like this furthermore – taking time and actual work to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and not at all seem to get some thing accomplished.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.