Museumplein

© Kateřina Lefebvre

Jste-li milovníky umění a historie, váš první cíl v Amsterdamu (a při ne příliš velké časové rezervě možná i poslední) je jasný – Museumplein. Jen málokde na světě najdete možnost navštívit tři obrovská a zároveň světově věhlasná muzea na jednom náměstí. Tady je dělí jen travnatý prostor a kavárny a restaurace pro ty, které celodenní nápor umění přece jenom zmohl.

Jen kousek od sebe se tu nacházejí tři muzea, která nelze při návštěvě Amsterdamu vynechat: Rijksmuseum, Van Gogh Museum a Stedelijk.

Rijksmuseum

Kořeny prvního z nich, Rijksmusea, tedy Říšského muzea, sahají až do doby Batávské republiky. Poté, co byl roku 1795 svržen Vilém V. Oranžský, nový stát zabavil jeho rozsáhlé sbírky. O pět let později byla otevřena dle vzoru nově vzniklého francouzského všelidového muzea v Louvru Národní umělecká galerie v den Haag, která vystavila dvě stě nejvýznamnějších objektů. Většina z nich se týkala námořní minulosti země, ale bylo tu i množství portrétů dynastie Oranžsko-nasavských.

Roku 1808 pak byla sbírka na příkaz tehdejšího krále Ludvíka Bonaparte, Napoleonova bratra, přestěhována do amsterdamského královského paláce. V jeho nejvyšším patře pak bylo otevřeno Královské muzeum, které spojilo haagskou sbírku s předměty, které dříve patřily městu a byly umístěny v budově Královského paláce, bývalé radnici. Tímto způsobem se do muzea dostal asi jeho nejslavnější obraz, Rembrandtova Noční hlídka.

Na konci 19. století vznikla potřeba budovy samostatného nizozemského muzea. Stavbou byl pověřen Pierre Cuypers, autor mimo jiné Hlavního nádraží, který tu zkombinoval neogotický a neorenesanční styl.

Hned po otevření v roce 1885 se na budovu muzea snesla velká vlna kritiky, která ji vytýkala, že nese příliš středověkých prvků a málo čerpá ze soudobého Nizozemska.

Roku 2013 byla ukončena rozsáhlá rekonstrukce, takže si tu po mnoha letech mohou návštěvníci v klidu užívat opravdové skvosty. Kromě nizozemského umění 15.–17. století zde najdou artefakty týkající se světové historie od středověku po dnešní dny, věhlasnou sbírku evropského a asijského umění, působivou kolekci modré delftské fajáns a nepřeberné množství dalších obrazů, soch a jiných předmětů. Na každém kroku se tu odráží motto muzea: „ Spojit individualismus s uměním a historií.“

Není divu, že toto největší nizozemské muzeum je také nejnavštěvovanějším v celé zemi.

Stedelijk Museum

Stedelij, tedy městské muzeum, vzniklo roku 1895 pro sbírku umění a starožitností, které po sobě zanechala Sophia Augusta Lopez Suasso de Bruyn. Jeho architekt Adrian Willem Weissman, v té době zastávající funkci oficiálního architekta Amsterdamu, vytvořil neorenseanční budovu, jejíž vzhled silně odrážel názor, že architektura by se měla obracet k historii národa. Svoji výraznou zdobnost však ztratila (mnozí dodávají, že naštěstí) během několika rekonstrukcí. Ta poslední probíhala v letech 2002 až 2012 a během ní se budova rozrostla o stejně velkou přístavbu ve tvaru velké vany.

Změnilo se také zaměření muzea. Zatímco původně vystavovalo artekfakty z dějin Amsterdamu, umění a historie medicíny, od roku 1970 se plně soustředí na moderní umění. V jeho rozsáhlých sbírkách jsou k vidění skvosty malířství od impresionismu, fauvismu, kubismu a expresionismu přes umění 50. let 20. století , která jsou zastoupena tvorbou Pabla Picassa, Henriho Matisse či Andyho Warhola, až po současná umělecká díla. Po celou dobu si muzeum zachovává pověst velmi kontroverzní sbírky.

Van Gogh Museum

Nejmladší ze tří místních muzeí je Muzeum Vincenta Van Gogha. Otevřeno bylo roku 1999, ale v návštěvnosti si nijak nezadá se svými dvěma staršími sousedy. Každý rok se tu prodá 1,6 milionů vstupenek a dle počtu návštěvníků se muzeum umístilo na 25. místě na světě.

Jeho autorům, Gerritu Rietveldovi a po jeho smrti Kisho Kurokawovi, se podařilo vytvořit monumentální budovu, ve které si ale každý najde soukromí na obdivování Van Goghových děl.

Muzeum se pyšní na světě největší sbírkou Van Goghovou prací. Návštěvník si tu může prohlédnout více než 200 jeho maleb a přes 500 kreseb, doplněné o dopisy, které malíř psal svému bratrovi Theovi.

Celé autorovo dílo je uspořádáno chronologicky do pěti období, z nichž každé reprezentuje jinou část jeho života a tvorby: Nizozemsko, Paříž, Arles, Saint-Rémy a Auvers-sur-Oise. V suterénu pak Van Goghovo dílo doplňují obrazy Paula Gauguina, Clauda Moneta, Pablo Picassa, Henri Toulouse-Lautreca a dalších významných umělců.

Pro ty, kterým na návštěvu muzea nezbyl čas či by si ji chtěli znovu připomenout, vytvořilo muzeum internetovou prohlídku v rámci Google Art Project.

Na Museumplein lze strávit návštěvou muzeí i několik dní. A až vás nápor artefaktů z různých dob a oborů už zmůže, nezapomeňte se vyfotit u velkého plastického nápisu I amsterdam. Fotka s ním nesmí chybět v žádném fotoalbu z Nizozemska!

Rada: Chcete-li navštívit více muzeí během krátké doby, určitě se vyplatí koupit si Holland pass. Jeho cena se odvíjí od počtu zamýšlených návštěv a délky jeho platnosti. Nabízí zároveň bezplatnou městskou dopravu a přednostní vstupy, čímž se vyhnete i několikahodinovým frontám.

Článek byl publikován na stránkách http://www.radynacestu.cz/magazin/museumplein/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.