Pozor na nové anglické bankovky!

© Kateřina Lefebvre

Nenechte si zkazit dovolenou či eurovíkend ve Spojeném království. Než vyrazíte na ostrov, zkontrolujte si, zda máte stále platné bankovky a mince. V posledních letech tu totiž došlo k velkým změnám.

Od 13. září 2016 je v oběhu nová bankovka v hodnotě pěti liber. Je menší než ta předchozí, má zhruba 125 x 65 mm a její potisk je v modrozelené barvě. Čím se ovšem nezaměnitelně liší od své předchůdkyně, je materiál. Jedná se o tenkou ohebnou umělou hmotu. I když od doby jejího vydání uběhla jen krátká doba, už stihla pětilibrovka vyvolat skandál – proti používání hovězího loje při její výrobě protestovalo mnoho vegetariánů a veganů.

Obsahuje množství bezpečnostních prvků, ale pro snadné odlišení od předchozí podoby poslouží i zadní strana, na níž je vytištěn sir Winston Churchill.

Po osmnácti letech užívání přestala 1. března 2018 platit i papírová desetilibrovka. Na zadní straně té nové vystřídala Charlese Darwina anglická spisovatelka Jane Austen. Vytištěná je stejně jako pětilibrovka na polymeru u příležitosti dvoustého výročí autorčina úmrtí, které bylo 14. srpna 2017. Převažující barvou je hnědooranžová, přičemž stejně jako na ostatních nových bankovkách je její hodnota vytištěna v levém horním rohu přední strany s podobiznou královny Elisabeth II. a v pravém horním rohu vedle tváře Jane Austen.

Papírová bankovka v hodnotě dvaceti liber byla vydána 13. března 2007 a její výměna za polymerovou se chystá až na rok 2020. Druhá největší britská bankovka má rozměry 149 x 80 mm a dominuje na ní nachová barva. Na jejím rubu je vyobrazen anglický ekonom, filozof a spisovatel Adam Smith, jehož doplňují postavy pracujících dělníků a citát z jeho nejslavnější knihy.

Nejvyšší nominální cenu ve Spojeném království má bankovka o hodnotě padesáti liber. S rozměry 156 x 85 mm je největší a typická je pro ni červená barva. Vydaná byla 2. listopadu 2011, a zda se promění v polymerovou, je zatím ve hvězdách (či spíše v hlavách šéfů Královské banky). Její zadní stranu zdobí podoby dvou mužů spojených s průmyslovou revolucí: Matthewe Boultona a Jamese Watta, kteří se spojili k vynálezu a distribuci parního motoru.

A aby toho nebylo málo, platit můžete už jen novou mincí v hodnotě jedné libry. Poznáte ji snadno: na rozdíl od té předchozí má dvě barvy: stříbrnou a zlatou.

4 komentáře

    • Oficiálně jen v Bank of England, ale minulý týden jsem staré bankovky měnila v Barclays. Ale ne všechny pobočky pracují s hotovostí.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.