Aven d´Orgnac: dechberoucí krása vytvořená přírodou

© Kateřina Lefebvre
V celé Francii se nachází nespočet jeskyní a jeskynních systémů, které přitahují turisty, speleology i biology. Pouze jedna z nich se však pyšní oceněním Un Grand Site de France, které je udělováno oblíbeným turistickým místům, které však důsledně zachovávají přírodní a kulturní dědictví. Tou jedinou jeskyní je Aven d´Orgnac.
Hned v místnosti za vstupem je možné díky naučnému filmu pochopit, jak celý tento jeskynní systém vznikl. Zhruba před šesti miliony lety se zaplnila obrovská podzemní dutina dešťovou vodou, která prosákla skrze vápenec, jímž jsou jeskyně tvořeny. Voda způsobila erozi a nakonec prorazila tunel horninou. Propadnutím části stropu vzniklo několik obrovských dómů.
Jeskyně jako jáma na odpadky
I když místní obyvatelé věděli o „bezedné jámě“, nikdy se neodvážili do ní sestoupit. Odhodlal se k tomu až v srpnu roku 1935 tým speleologů vedený Robertem de Joly. Průzkumu jeskyně zasvětil celý svůj život, a proto i ve výklenku prvního domů je uložena urna s jeho popelem. Jako první se spustil do padesátimetrové temné hlubiny a „přistál“ na hromadě odpadků a zbytků z domácích i divokých zvířat. Ta sem jednak napadala, ale vhozením do propasti se také místní farmáři po mnohá desetiletí zbavovali uhynulého skotu. Že je jeskyně otevřená od pradávna, dokazují nálezy kosterní pozůstatky sobů a bizonů, kteří tady žili naposledy během poslední doby ledové, tedy víc než před 12 000 lety.
Sestup do tajemné hlubiny
Návštěvníkům jsou přístupné tři dómy.
První z nich, největší, nazvaný na památku po svém objeviteli, zabírá rozlohu deseti tisíc metrů čtverečních. Je přeplněn nespočtem krápníků, v nichž při troše fantazie lze spatřit jedenáctimetrovou šišku či více než patnáct metrů vysoké palmy. Nechybí tu ani „píšťaly varhan“, šikmá věž v Pise a v centru na hromadě suti zaujme stalagmit o stáří 190 000 let. Výška stropu je tu neuvěřitelných  50 metrů.
Druhý dóm, zvaný Malý dóm nás dovede do hloubky sto metrů pod povrch země. Průvodci vám tu rádi vysvětlí i rozdíly mezi stalagmity, stalaktity a stalagnáty a při pohledu na jejich velikost zaujme i fakt, že tyto nádherné útvary rostou rychlostí jednoho centimetru za sto let.
Při vstupu do třetího, nejníže položeného tzv. Červeného dómu zaujme na první pohled červené zbarvení na několika místech jeskyní, jež kontrastuje s bílým vápencem. To je způsobeno oxidy a zbytky organického materiálu, který přinesla voda. Celou prohlídku zakončí nádherná audiovizuální  show, která představí všechny krásy Aven d´Orgnac. Dalších schodů na povrch se už nemusíte bát – pohodlně vás vyveze výtah.
Nekonečné podzemní prostory
Během prohlídky jeskyně, která trvá něco přes hodinu, sestoupíte po schodech o 121 metrů níže a prohlédnete si jeskyně o rozměru dvou hektarů. Celý dosud objevený jeskynní systém však přesahuje dvacet hektarů a nové průzkumy ukázaly, že další prostory zaplněné vodou se nachází v hloubce padesáti až sto metrů pod známými dómy.
A komu to nestačí…
Pro ty, které tato základní prohlídka zaujala a chtěli by vidět víc, jsou připravené speleologické výpravy v trvání od tří do osmi hodin a speciální extrémně sportovní akce se zvláště trénovaným a zkušeným průvodcem, určené pro maximálně osmičlenné skupiny.
Většina zatím známého a prozkoumaného jeskynního systému Aven d´Orgnac je však naprosto nepřístupná, aby byl pro další generace zachován jedinečný jeskynní biosystém.
Pro 160 000 návštěvníků, kteří ročně jeskyni navštíví, je tu ještě otevřeno muzeum dokumentující vývoj člověka od dob paleolitu a dětem především jsou určeny programy, v nichž mohou pochopit život na počátku lidstva, ať už při rozdělávání ohňů, řezání pazourků, tvorbě jeskynních maleb či lovu s prehistorickými zbraněmi.
Víte, že: Slovo Aven znamená v provensálštině „jeskyně“. Název Aven d´Orgnac tedy neznamená nic jiného, než Jeskyně u vesnice Orgnac.
Rada: Nezapomeňte si i v parném létě vzít do jeskyně svetr – stabilní teplota je tu po celý rok jen 11°C.
Článek byl publikován 13. 8. 2015 na stránkách http://www.radynacestu.cz/magazin/aven-dorgnac/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.