Deset věcí, které si musíte přivézt z Turecka

© Tomáš Kučera

Turecko je rájem shopaholiků. Nakoupit tu lze nepřeberné množství kvalitního zboží za ceny více než příznivé. V každém městě se nachází bedestan, tedy krytá tržnice, a navíc se konají jednou až dvakrát týdně další trhy.

Na co si dát pozor?

Základem každého nákupu je smlouvání. Každý turista by si měl uvědomit, že místní obchodníci jsou profesionálové a umí své zboží prodat. Při smlouvání se prostě chovejte tak, jako by vám na koupi vůbec nezáleželo. Jestli ale opravdu o dané zboží nemáte zájem, nesahejte na něj a neptejte se na cenu. V opačném případě jste lapeni a jen těžko odejdete bez něj.

Nezapomínejte také, že cena vyváženého zboží z Turecka nesmí převyšovat 300 euro (jinak platíte clo + DPH + spotřební daň) a v případě, že je nepřiznáte, tak i pokutu. U některého zboží je uváděn i počet kusů pro bezcelní limit.

Co stojí za to si z Turecka přivézt?

Koberec

Plánujete-li větší nákupy, investice do koberců se tu jednoznačně vyplatí. Tradice jejich výroby v Turecku sahá až do starověku a jejich cena závisí na množství parametrů. Základním kritériem je způsob výroby. Ty ručně tkané, nesrovnatelně dražší, se poznají podle uzlíků na rubové straně – čím více jich je, tím je koberec kvalitnější. Také zatáhnete-li za vlákno u strojově vyráběných koberců, vlas z tkaniny vyjede. Většina ručně tkaných koberců vzniká ve střední Anatolii a jejich cena odráží i fakt, že 1 m² koberce vyrobí zručný vazač za sto dní.

I po ujasnění si této otázky čeká však na zákazníka náročný úkol vybrat si z různých materiálů a nepřeberného množství vzorů, barev, tvarů a velikostí koberce.

Je nutné se také připravit na poměrně dlouho trvající rituál smlouvání, při němž s prodavačem proberete politickou situaci, fotbal i počasí a vypijete mnoho sklenic čaje. Dovezete si však krásnou, praktickou a hodnotu zachovávající památku na Turecko.

Nazar

Slovo nazar pochází z arabštiny a znamená „pohled“. Jeho ztělesněním je malý modrý skleněný korálek, který se již tradičně vyrábí v několika obcích u Izmiru. Symbolizuje oko proroka a každý by ho u sebe měl stále mít – nesmí si ho však koupit, musí to být amulet darovaný, pouze v  tom případě totiž nosí štěstí a ochraňuje svého majitele proti uhranutí. Proto je nazar také prvním dárkem, který dostane každé novorozeně. V Turecku panuje obecně rozšířené přesvědčení, že když se nazar setká s negativní energií, amulet od vás odvrátí zlo a sám pukne. V této chvíli už jen můžete doufat, že Vám brzy někdo věnuje oko další.

Tento symbol je v Turecku všudypřítomný a nelze se mu vyhnout. Vidět jej můžete na domech, autobusech, autech, v domácnostech jako ozdobu na zdi či na lustru a koupit jej můžete pro své známé v podobě sponek, šperků nebo klíčenek. Často jej také dostanete jako poděkování za nákup na spínacím špendlíku – a prodejce vám jej sám rád připíchne na tričko (obzvláště ženám).

Nazar je drobnost, která nezabere příliš místa v kufru. Tak proč nepřinést trošku štěstí svým blízkým?

Keramika

Repliky antických váz, hrnečky, vázy, dózičky, misky, … To všechno jsou oblíbené suvenýru z cest po Turecku. Keramické výrobky se tu prosadily už v 15. století, kdy byl sultán fascinován modrobílou čínskou keramikou. Proto podporoval vznik nového typu keramiky, dnes typického pro okolí Izmiru, která se rychle stala nedílnou součástí domácností vysoce postavených Osmanů. Kromě modrobílého stylu se prosadil i rostlinným vzor s převládající olivově zelenou, šedozelenou a fialovou barvou s nejčastěji užívaným motivem dlouhého zubatého a esovitě prohnutého listu saz. Oblíbený je i styl květinový se čtyřmi převládajícími květy – tulipánem, karafiátem, růží a hyacintem.

Při nákupu je nutné si uvědomit, k jakému účelu budete danou věc používat: má-li být ozdobným předmětem na poličce, či budete-li jej využívat denně, a tak by měl být vhodný pro umývání v myčce.

Kožené výrobky

Turecko je největším producentem kožených výrobků na světě a výběr na místních trzích je opravdu nekonečný. Navíc ceny představují jen zlomek hodnoty odpovídajících produktů v České republice. Na Velkém Bazaru v Istanbulu si vyberete z nepřeberného množství kožených bund, kabelek, pásků, peněženek, klíčenek, vest, … Jen je potřeba stejně jako u jiných prodejců zkontrolovat kvalitu zpracování i materiálu.

Zlato a šperky

Snad každý, kdo se chystá poprvé na cestu do Turecka, uslyší dobrou radu, že si tam má nakoupit zlato. Jeho nízká cenu je tu daná nižšími pracovními náklady, ale i tím, že se tu prodává i zlato desetikarátové. Z široké nabídky si vybere opravdu každý, navíc prodejci tu nabízí mnohá originální a zajímavá zpracování šperků.

Obecně platí, že čím náročnější je provedení, tím dražší šperk je. V každém případě si dobře zkontrolujte punc a vždy vyžadujte certifikát pravosti! Nezapomínejte také na limit povoleného bezcelního vývozu z Turecka!

Starožitnosti

Díky bohatým národním dějinám lze najít v Turecku předměty z různým historických období za rozumnou cenu. Na starožitnosti, tedy předměty starší než sto let, se ve velkých městech zaměřuje množství obchodů. Pozor je nutné si dát při jejich vývozu ze země – potřebovat budete povolení od Ministerstva kultury a nemine vás ani vyplňování spousty formulářů. Navíc pravděpodobně budete muset zaplatit clo a daň.

V případě, že si vědomě kupujete repliku starožitností, dobře si uschovejte účet – při celní kontrole vám může hodně pomoci.

Čaj

S tureckým čajem se potkáte doslova na každém kroku – dostanete ho k snídani, zastavit se můžete v jedné z mnoha čajoven, ale i prodejci na trhu vám jej nabídnou při nákupu. Čaj je proto i ideálním dárkem z Turecka.

Zemí procházela tzv. hedvábná stezka, a tak není divu že se k místním dostal čaj, který po ní putoval do Evropy. První čajovníky tu však zasadil až roku 1938 Atatürk. Ty dnes produkují 120 000 tun čaje ročně, přičemž většina z něj je spotřebována právě Turky – dle statistik tu ročně připadá na osobu 2,25 kg čaje.

Klasický černý se prodává v jednoduchých krabičkách. Desítky dalších druhů se nabízí na váhu na trzích. Nejmenší množství k zakoupení je 100 g, ale při větší objemech můžete usmlouvat příznivější cenu.

Vodní dýmka

Přestože zákon z roku 2013 zakazuje kouření vodní dýmky v uzavřených prostorách, šíša či nargila neodmyslitelně patří k návštěvě Turecka. Ochutnat ji můžete však už jen na otevřených terasách či zahradách čajoven, ale bez problémů si ji můžete odvézt domů.

Sortiment vodních dýmek je ve srovnání s nabídkou v České republice jednoznačně bohatší a navíc její cena přestavuje jen zlomek ceny u nás. V provedení v různých barvách, materiálech, množství šlauchů a způsobu zdobení si vybere určitě každý. Zvolit si můžete i z různých chutí tabáku – vedle klasického jablka a máty se hitem v poslední době stal meloun a kapučíno.

Sladkosti

Halba, baklava, oříšky v medu, slazená semínka slunečnice, kostky lekum, … Na dezerty je turecká kuchyně bohatá a není problém si dovézt tuto sladkou vzpomínku domů či umožnit ji ochutnat vašim blízkým. Tu správnou atmosféru také navodí při promítání fotek z cest.

A kdybyste nestihli nakoupit či chtěli utratit poslední peníze, v letištní hale si mezi desítkami druhů lakumu zabaleného v dárkových krabičkách určitě vyberete.

Koření

Pro seznámení se s tureckým kořením stačí navštívit lokální trh. Uvidíte přehlídku barev a vůní a prodavač vám rád poradí, co vlastně chcete. Najít tu můžete šafrán, černý pepř, červené drcené papriky, římský kmín, sušené oregano či mátu… prostě cokoli. Odjet byste určitě neměli bez uzené sušené papriky a kořenící směsi sušených bylinek a soli Tuzor.

Prodavač před vámi koření naváží do průhledných sáčků, přičemž nejmenší možné množství je 100 g. A jestliže se nemůžete rozhodnout, kupte si dárkovou krabici s různými druhy koření. Určitě v ní najdete to svoje a příště už na trhu zamíříte přímo ke svému cíli.

Článek byl publikován 3. 2. 2016 na stránkách http://www.radynacestu.cz/magazin/10-veci-ktere-si-musite-privest-z-turecka/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.