Filmy spojené s Istanbulem

© Tomáš Kučera

Istanbul s architekturou odrážející stovky let své historie je lákavou kulisou pro mnohé scénáristy i režiséry a objevil se v nespočtu slavných i zcela zapomenutých filmů. Pro ty, kteří toto nádherné město ještě nenavštívili, se může stát následující výčet inspirací pro příští dovolenou, ti, kteří jej znají, mohou při jejich sledování zavzpomínat.

Srdečné pozdravy z Ruska

K těm starším patří filmová adaptace pátého románu Iana Fleminga o Jamesi Bondovi. Ve druhém filmu o slavném agentu 007 z roku 1963 ztvárnil hlavní roli Sean Connery. Úlohu Bond girl tu převzala Daniela Bianchi. Jako agentka KGB Romanovová má za úkol přesvědčit MI6, že se zamilovala do Bonda a že chce přeběhnout na jeho stranu i s cenným šifrovacím zařízením: její jedinou podmínkou je, že si pro něj neohrožený hrdina přijede právě do Istanbulu. James Bond se tedy vydá do Turecka, kde na něj čeká dobře nastražená past (pro Čechy není bez zajímavosti, že tuto léčku připravil geniální československý šachista Kronsteen).

V Istanbulu začíná i další z bondovských filmů: Skyfall. Hrdinný agent tu pro změnu se svou krásnou kolegyní Eve pronásledujíe žoldáka Patriceho, který ukradl data s údaji o tajných agentech NATO.

Záhadné zmizení v Istanbulu

Britský film s původním názvem She’s gone natočil roku 2004 režisér Adrian Shergold. Američan Harry Sand se vydává do Istanbulu hledat svou dceru Olivii, která sem odešla pracovat na charitativním projektu. Ukáže se však, že to byla jen zástěrka pro práci tanečnice v nočním klubu a že její nalezení a záchrana vůbec nebudou jednoduché.

Akce v Istanbulu

I přes jeho název nezahlédnete v českém filmu z roku 1975 ani jedinou z istanbulských památek. Děj filmu, vyznívající dnes spíš jako parodie, se odehrává většinu času v baru v Západním Berlíně a v Istanbulu se vůbec nenatáčel (scény z Istanbulu byly natáčeny v České republice). Film se špionážní zápletkou, v níž se prozíravý a chladnokrevný československý agent infiltruje do amerických tajných služeb, aby pomohl unesenému českému vědci, nezachrání ani výborné herecké obsazení (Radovan Lukavský, Eduard Cupák, Oto Ševčík, Jan Přeučil, …)

One Night in Istanbul

Dalším britským filmem odehrávajícím se v Istanbulu je filmová adaptace stejnojmenné úspěšné divadelní hry. Režiséru Jamesi Marquandovi se podařilo natočit kultovní komedii o dvou skalních fotbalových fanoušcích Liverpoolu Tommy a Gerrym, kteří se vydají na finále UEFA Champions League 2005 do Istanbulu. Film se stal zdrojem mnoha oblíbených „hlášek“ a kultovní záležitostí nejen fanoušků Liverpoolu.

Dobrodruh z Istanbulu

Prostředí Istanbulu hojně využívá i starší detektivka s komediálními prvky z roku 1965. Tuto variaci na bondovské téma režíroval Antonio Isassi-Isasmendi ve francouzsko-italsko-španělské koprodukci.

Dobrodruh, podvodníček a majitel tajného kasina (v podání Horsta Buchholze) se dostane do konfliktu s americkou tajnou službou, která ho podezřívá z únosu atomového fyzika. Společně s krásnou zvláštní agentkou Kenny (Sylva Koscina) prochází v kulisách orientální architektury Istanbulu mnoha akčními scénami.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.