Les Baux-de-Provence: děsivá citadela nad Pekelným údolím

© Kateřina Lefebvre

Nad bílými vápencovými útesy pohoří Les Alpilles se na skalním ostrohu vypíná zřícenina feudální citadely – Les Baux-de-Provence, hrůzou a děsivými příběhy opředený hrad. Pod ním do hlubokého údolí zvaného Val d´Enfer, tedy Pekelné údolí, spadají strmé útesy plné jeskyní, v nichž dle pověstí přebývají zlé síly. Právě v tomto údolí našel Dante Alighieri inspiraci pro své Peklo.

Pohroma Provence

Svoji pevnost tu kdysi zbudoval mocný a krvelačný rod hrabat z Les Baux, postrach celého širého okolí. Po několik staletí jeho příslušníci terorizovali rozlehlý kraj a během 11. století obsadili téměř osmdesát okolních hradů a vesnic. V erbu se paradoxně pyšnili betlémskou hvězdou, neboť byli přesvědčeni, že jejich slavný rodokmen sahá až ke králi Baltazarovi.

Nejhorší z nich, obávaný Raymond de Turrenne, zvaný Pohroma Provence, se kupříkladu bavil tím, že nutil odsouzence skákat z hradeb hradu do hlubokého údolí.

Urozené dámy, láska a trubadúři

Země si oddychla až ve století třináctém. Tehdy se hrad změnil ve školu populární mezi urozenými dámami. To přilákalo mimo jiné i trubadúry, kteří urozeným dámám skládali písně, v nichž líčili svou lásku k nim a vyzpívávali smutky z jejich odmítnutí. Z dřívější citadely hrůzy a ponížení se stal symbol milostné romantiky a nejznámější Cour d´Amour, tedy Dvůr lásky.

Trosky jako dárek

Na počátku 17. století se však místní protestanti postavili proti Ludvíku XIII., a tak roku 1632 nařídil kardinál Richelieu jako trest i varování pro ostatní hrad zbourat. I tyto trosky však král o deset let později věnoval rodu Grimaldiů, vládnoucí rodině v Monaku, která se od té doby pyšní titulem markýzové z Les Baux.

Malebná vesnička pro turisty

Na skále kolem citadely vyrostla už ve středověku malá vesnička, jejíž dnešní dochovaná podoba je spíše ze 16. a 17. století. Jejím křivolakým úzkým uličkám dnes dominují obchůdky s uměním a místními produkty, střídané kavárnami a nespočtem restaurací. Za návštěvu tu stojí i kostel svatého Vincenta z 12. století a Kaple des Pénitents Blanc, o jejíž výzdobu se postaral místní rodák Yves Brayer.

Hned za vstupní branou do města u kanceláře turistických informací nelze přehlédnout velký leskle hnědavý kámen. Jedná se o hliníkovou rudu, z níž se vyrábí hliník. Tu tady objevil roku 1822 Pierre Berthier a nazval ji podle vesnice bauxit.

Když už se nevyplatí těžba bauxitu

Zatímco dříve byla tato ruda hojně využívaná, dnes je tu v provozu jediný lom. Opuštěný lom na jihovýchod od vesnice, v němž se kromě bauxitu těžil i vápenec na stavbu citadely i domů kolem ní, se roku 1977 změnil v lákavou originální atrakci zvanou Cathédrale d´Images. Povrch lomu byl zakryt železobetonovými bloky a rozlehlý temný vnitřní prostor je využíván jako projekční plocha pro multimediální show, při níž na podlaze, stropu i na obrovských kamenných kvádrech za zvuku hudby ožívají celé obrazy, ale i motivy a detaily proslulých výtvarných děl.

Každý rok se tato unikátní show mění, takže v minulých letech se mohli diváci kochat díly Gustava Klimta, francouzských impresionistů, italské renesance atd. Celá třicet minut trvající projekce je doplněna snovou show s názvy Plameny, Neviditelná města, 20 tisíc mil pod mořem, …

Rada: Abyste si mohli pořádně užít celou multimediální show, vezměte si s sebou dovnitř něco, na co si můžete sednout – po několika minutách chození po lomech oceníte možnost se posadit, ale samotné kamenné bloky jsou pořádně studené! Svetr, polštářek či deku tu jistě oceníte!

Víte, že: trubadúři používali jako svůj jazyk okcitánštinu, tedy jazyk jižní Francie? Právě z tohoto jazyka pochází slovo trobador, tedy tvůrce, z něhož vznikla dnešní podoba výrazu trubadúr.

Článek byl publikován 10. 3. 2015 na stránkách http://www.radynacestu.cz/magazin/les-baux-de-provence/

3 komentáře

 1. Hi there,

  We run an Instagram growth service, which increases your number of followers both safely and practically.

  – Guaranteed: We guarantee to gain you 300-1000+ followers per month.
  – Real, human followers: People follow you because they are interested in your business or niche.
  – Safe: All actions are made manually. We do not use any bots.

  The price is just $60 (USD) per month, and we can start immediately.

  If you are interested, and have any questions, reply back and we can discuss further.

  Kind Regards,
  Megan

 2. Hi there,

  We run an Instagram growth service, which increases your number of followers both safely and practically.

  – We guarantee to gain you 300-1000+ followers per month.
  – People follow you because they are interested in you, increasing likes, comments and interaction.
  – All actions are made manually by our team. We do not use any ‚bots‘.

  The price is just $60 (USD) per month, and we can start immediately.

  If you’d like to see some of our previous work, let me know, and we can discuss it further.

  Kind Regards,
  Libby

 3. Hi there,

  We run an Instagram growth service, which increases your number of followers safely and practically.

  We aim to gain you 300-1000+ real human followers per month, with all actions safe as they are made manually (no bots).

  The price is just $60 (USD) per month, and we can start immediately.

  Let me know if you wish to see some of our previous work.

  Kind Regards,
  Libby

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.