Londýnská zimní pohádka

© Kateřina Lefebvre

Hlavní město Spojeného království má v každém ročním období své neopakovatelné kouzlo. Na přelomu listopadu a prosince se však na ulicích rozzáří miliony světel a Londýn se jakoby mávnutím proutku změní ve vánoční pohádku.
Asi největší změnou projde Hyde Park. Tento nejrozsáhlejší londýnský královský park, zabírající území o rozloze 1,4 km², byl až do roku 1536 majetkem mnichů z Westminsterského opatství. Poté si jej však přivlastnil Jindřich VIII., který jej přeměnil na královskou oboru. I přesto, že už v první polovině 17. století otevřel Karel II. park veřejnosti, ještě několik století byl považovaný za místo určené jen pro aristokracii a společenskou smetánku.
To se změnilo až v roce 1872, kdy parlament schválil zákon o shromažďování v parcích a široká veřejnost jej opravdu začala využívat. Lidé si oblíbili především jezírko The Serpentine, na němž si jako na prvním jezeře v Londýně mohli půjčit lodičky.
Dnes je Hyde Park rájem sportovců uprostřed Londýna – jezdí se tu na kolečkových bruslích, kolech i koních a rodiny jej využívají k víkendovým piknikům.
V polovině listopadu se však Hyde Park přemění na zimní zemi zázraků. Jen málokterý Londýňan odolá této vánoční pohádce plné trhů, atrakcí a spousty svařeného vína a Britové sem přijíždějí ze všech koutů země. Lidé se sem chodí bavit s přáteli, firmy tu pořádají své vánoční večírky a děti i dospělí si užívají nekonečného množství horských drah, kolotočů a mnohých dalších atrakcí. Chcete-li nasát tu pravou předvánoční atmosféru, Winter Wonderland je tou pravou volbou.
Advent hlavou dolů
Tradice této akce není vůbec dlouhá. Vše začalo roku 2007 jako venkovní kluziště v Hyde Parku, doplněné malým vánočním trhem. Nápad se však okamžitě setkal s velkým ohlasem, a tak se tato zimní slavnost postupně rozrůstala.
Letos slaví své desáté výročí a organizátoři po letech zkušeností vybrali to nejlepší z předchozích ročníků.
V prostorách parku si návštěvníci mohou vybrat mezi více ne stovkou jízd a atrakcí, ať už chtějí létat, padat z výšky či točit se všemi směry vysoko nad Londýnem. Všemu dominuje několik horských drah: zvolit si lze mezi největší přemístitelnou horskou dráhou na světě zvanou Munich Looping, točením s přetížením 2,5 G na Wilde Maus XXL či vnitřní jízdou horskou jeskyní v Ledové hoře. Ti, kteří se sem odváží, tu projedou mezi tučňáky a ledními medvědy a nechají se oslnit polární září.
Odvážlivci jistě nevynechají ani The Hangover, kde padají volným pádem z výšky 85 metrů, či speciální kolotoč pro otrlé zvaný Air, který s vámi točí a houpe všemi směry ve výšce 30 metrů. Oblíbený je i klasický kolotoč, jehož sedačky létají 60 metrů nad zemí.
Na své si tu však přijdou i malé děti, které si užijí jízdu vláčkem, kolotoč ve viktoriánském stylu či hry testující jejich schopnosti.
Vstup do celého areálu je zdarma, jednotlivé atrakce se platí na místě, stačí si jen vystát frontu. Existuje tu však i několik míst, které jsou natolik oblíbené, že je nutné si na ně koupit vstupenky předem přes internet. K těm nejrychleji vyprodaným patří Magical Ice Kingdom, v němž návštěvníky čeká asi půl hodiny dlouhá cesta arktickou krajinou, během níž spatří lodní vraky zmizelé v ledu, prohlédnou si iglú a zarybaří si s Inuity.
Vyhledávané je i hodinové krasobruslařské představení Louskáček na ledě, připravené speciálně pro Winter Wonderland, jízda na 60 metrů vysokém ruském kole Grant Wheel, dech beroucí výkony artistů v Cirque Berserk nebo originální zimní koktejly v Bar Ice. Od prvního ročníku zde také nikdy nechybělo největší otevřené kluziště na celých ostrovech.
Děti by neměly vynechat Santovu zemi, kde si prohlédnou jeho dílnu, setkají se se skřítky a projet se mohou i v Santově vánočním expresu.
Pravou vánoční náladu lze nasát i během procházky mezi více než dvěma sty stánky, které nabízí originální dárky, tradiční vánoční ozdoby, šperky, oblečení, řezbářské výrobky i mnohé další. Vše je tu doplněno skvělým jídlem a pitím, a jestliže chcete ochutnat tu pravou místní specialitu, nenechte si ujít horkou čokoládu s marshmallow.
Letošní Winter Wonderland probíhá od 18. listopadu do 2. ledna každý den kromě 25. prosince od 10.00 do 22.00. Nejlépe se sem dostanete metrem, přičemž vystoupit můžete u kterékoli části Hyde Parku. Nejbližší zastávky metra jsou Marble Arch, Green Park, Hyde Park Corner, Victoria a Knightsbridge. Ve večerních hodinách je však nutné počítat s tím, že zastávka Marble Arch je více než přeplněná a občas ji kvůli přesáhnutí kapacity cestujících zavřou.
Londýnské vánoční stromy
Blížící se Vánoce si však můžete užít i na mnoha dalších místech Londýna.
Již skoro sedmdesát let se první čtvrtek v prosinci v 18.00 rozsvěcí vánoční strom na náměstí Trafalgar. Ten Spojenému království už tradičně věnuje Norsko jako poděkování za britskou pomoc norskému lidu i králi během druhé světové války. Vždy se jedná o smrk z lesů kolem Osla, jenž je přes dvacet metrů vysoký a většinou dosáhl stáří padesáti až šedesáti let. Od 5. do 23. prosince tohoto roku si u něj navíc lze poslechnout koledy v podání více než čtyřiceti hudebních skupin.
Daleko kratší tradici má vánoční strom u Royal Exchange. Tady se nachází teprve počtvrté a svítit bude od 23. prosince do 6. ledna příštího roku.
První londýnský plovoucí strom našel své místo mezi zakotvenými jachtami v docích svaté Kateřiny v tzv. West Basin. Skoro 14 metrů vysoký vánoční stromek o hmotnosti šesti tun rozzářilo 14 000 vánočních světel a nahoře jej zdobí 1,5 metru vysoká vánoční hvězda. Prohlédnout si jej je možné do 3. ledna 2017.

Článek byl publikován 16. 12. 2016  v páteční příloze Víkend deníku Právo

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.