Plymouth: město mezi řekou, mořem a vřesovišti

© Kateřina Lefebvre

Co mají společného Sir Francis Drake, otcové poutníci, Charles Darwin a James Cook?

Všichni podnikli dlouhou námořní cestu. A všichni na ni vyrazili z přístavu v Plymouth.

Toto čtvrtmilionové město leží na hranici hrabství Cornwall a Devon na místě, kde řeky Tamar a Plym ústí (odtud název města) do jednoho z největších evropských zálivů, do Plymouth Sound.

Rušný přístav po mnoho století

Na místě původní osady Sutton tu Dánové založili přístav, který je v současné době jedním z největších ve Velké Británii a patří jednoznačně k historicky nejvýznamnějším.

Odtud vyplula roku 1365 armáda pod vedením Černého prince do války proti Francii, odtud také na konci 16. stol. zaútočil Francis Drake proti španělské Armadě a odtud se také vydal na tříletou cestu kolem světa. Ze stejného místa vyplul James Cook na své tři výpravy při nichž překročil jižní polární kruh, objevil Nový Zéland, průliv mezi jeho ostrovy, pojmenovaný po něm, Havajské ostrovy a mnohé další. Roku 1831 se na stejném místě na loď jménem Beagle nalodil Charles Darwin pří své pětileté cestě do Jižní Ameriky, která přinesla zásadní změny ve znalostech v mnoha přírodovědeckých odvětvích. Ve stejném století odsud také odplouvaly lodě plné vězňů do Austrálie.

Současná podoba přístavu je samozřejmě na hony vzdálená tomu, jak jej znali jmenovaní pánové. Najdeme tu funkční rybí trh, přístaviště sportovních lodí, Královský jachtařský klub a největší akvárium v Anglii. Je považováno za nejlepší ve Velké Británii a vystavuje živočichy od teplého Středozemního moře po Atlantik.

Pilgrim Father – Otcové poutníci.

Hlavní zastávkou návštěvníků přístavu jsou však tzv. Mayflowers Steps. Z místa, dnes označeného deskou s letopočtem, se vydali 6. září 1620 Otcové poutníci na svou cestu do Nového světa.

Jednalo se o anglické puritány, kteří byli nuceni stát se náboženskými emigranty. Na galeoně Mayflower vypluli už ze Southamptonu, ale loď musela kvůli poruše zastavit, takže poslední kroky poutníků na evropské pevnině vedly právě po Plymouth. Na palubě při cestě do Ameriky bylo 102 cestujících a asi 25 členů posádky. Kdyby se neodchýlili z kurzu, přistáli by dle plánů v ústí řeky Hudson v kolonii Virignia. Takto ovšem loď zakotvila 11. listopadu 1620 v Cape Cod Bay a tady také byl založen budoucí Plymouth ve státě Massachusetts.

Co nesmí návštěvník vynechat?

Nejlepší pohled na přístav se nabízí od Královské citadely. Ta byla k jeho ochraně před Holanďany založena v 16. stol. králem Karlem II., který chtěl tímto činem zároveň varovat Plymouth, který jako jediné město v jihozápadní Anglii stál během občanské války na straně parlamentu, tedy proti králi. Proto také nechal nasměrovat děla v pevnosti jak na moře, tak na město. V současné době je pevnost ještě stále využívána armádou.

Hned vedle citadely se nachází The Hoe, které je oblíbeným cílem romantických i rodinných procházek.

Celé oblasti dominuje maják Smeaton´s Tower. Tento zázrak stavitelství 18. stol. postavil roku 1759 architekt John Smeaton na 22 km vzdálených skalních ostrozích Eddystone Rocks, aby svými 24 svíčkami varoval lodě před nebezpečnou oblastí. Bohužel se však ukázalo, že skála, na které stojí, je podemílána vlnami, a tak o 23 let později byla stavba rozebrána a přemístěna na The Hoe.

Jen kousíček dál stojí socha Francise Drakea. Jeho krátká dýka a glóbus představují symboly jeho plavby kolem světa, na kterou vyplul z plymouthského přístavu roku 1577. Je překvapivé, jaký na lodích tohoto darebáka, který zbohatl loupežnými nájezdy a přepadáváním lodí a přístavů, panoval řád a pořádek. Jeho námořníci nesměli mluvit sprostě a měli zakázané hazardní hry. Všichni dobře znali tresty za přestupky a zločiny: zloděj byl ponořen do moře tak, aby se napil, ale neutopil se; kdo vytáhl na lodi zbraň, přišel o ruku; vrah byl přivázaný ke své oběti a spolu s ní vhozený do moře.

Dle pověsti hrál Francis Drake na tomto místě kuželky v době, kdy se blížila španělská flotila. Odmítl se nechat vyrušit ze hry, v klidu dohrál a teprve poté se věnoval válečným záležitostem. Ve městě také ukončil svojí kariéru piráta a stal se korzárem „pracujícím“ pro Její veličenstvé královnu Alžbětu I. A mimochodem, byl to právě on, kdo roku 1584 přivezl do Anglie tabák a brambory.

Srdce Plymouth

Během druhé světové války se Plymouth, jako důležitý britský přístav, stal terčem mnoha náletů. Během nich byla zničena obchodní centra a poškozena většina budov. I přesto stojí za to projít spletité uličky čtvrti Barbican a navštívit dům obchodníka nebo námořního kapitána z alžbětinské doby Elisabethen House, příjemnou a klidnou zahrádku mezi domy ze 16. stol. Elizabethan Gardens, kupecký dům z počátku 17. stol. či nestarší dům ve městě s nádherným historickým dvorem Prysten House. K návštěvě také láká místní destilerie ginu, který se tu vyrábí od roku 1793 a který se skrze královské námořnictvo, jež odebíralo ročně 1000 gallonů, dostal do celého světa.

Angličané spíše než s námořní historií spojují Plymouth s místem zábavy a odpočinku. Vždy zdůrazní, že je to skvělé místo na nákupy, pro rodiny s dětmi se tu každý rok pořádá Pirátský víkend, sportovně založení si tu vyberou z nabídky vodních sportů a tisíce lidí se sem sjíždějí na britské mistrovství v ohňostrojích.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.