Pura Kehen

© Kateřina Lefebvre

Okolí vesničky Campaga v oblasti Bangli na východním Bali považují obyvatelé ostrova za chladnější horskou oblast. Právě proto tady lze vidět ovocné sady a plantáže palem, ale většina lidí sem přijíždí, aby navštívila nádherný hinduistický chrám zvaný Pura Kehen. Stejně jako ostatní, slouží i tento chrám jako dočasné útočiště bohů.

Vznikl už v 11. století na úpatí zalesněného kopce jako královský chrám jednoho z devíti království Bali. Jeho název Bangli lze přeložit jako červený les.

Největší chrám na východě Bali je považován zároveň i za nejlépe propracovaný. Ideální je sem přijít brzy ráno, kdy si ho můžete užít bez návalu turistů – nám se to poštěstilo být tu jediní.

Chrám ohromí už při vstupu. Jeho vnější část tvoří monumentální schodiště rozdělené do tří částí, překračující v osmatřiceti schodech osm teras. Prostřední vstup hlídá dvojice nádherných soch slonů a dveře jsou zdobeny červenozlatou řezbou, nad níž se šklebí Bnomu. Kolem je pak vidět množství mýtických zvířat a postav z Ramajany.

Stejně jako i ostatní chrámy je Kehen rozdělen do tří částí. Projděte-li branou na vrcholu schodů, dostanete se na tzv. střední sanktum. Právě tady roste posvátný banyan, který je více než čtyři sta let starý. Tento strom, správně nazývaný fíkovník bengálský, vytváří největší korunu na Zemi. Vypadá spíš jako skupina stromů, neboť ze svých větví spouští vzdušné kořeny, které se usadí v zemi, zmohutní a mění se v kmen.

Ve větvích těchto stromů si často mnichové stavěli své příbytky. Malý domeček lze vidět i v koruně tohoto velikána, i když si je možné jen domýšlet, jak se k němu jeho obyvatelé dostávali. V Kehen se jedná navíc o strom posvátný, který varuje před smrtí. Zlomí-li se větev, lze očekávat smrt někoho významného – např. je-li větev na severovýchodní straně, zemře král.

Další schody i brána vedou do nejposvátnějšího, vnitřního sankta. Jemu dominuje jedenáctistupňová věž Meru, věnovaná bohům chránícím chrám, ale celé nádvoří je zastavěno i mnoha dalšími svatyněmi, v nichž přebývají – když sem zabloudí – místní bohové. Za pozornost stojí i trůn v podobě lotosu, jehož podstavec zdobí hrad a želva – symboly podsvětí. Najít tu lze i několik svastik.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.