Angličané jsou ke svátkům během roku poměrně rezervovaní. O to víc si užívají adventní výzdobu a snad každý vyrazí do ulic nasát tu správnou předvánoční atmosféru.
Předvánoční přípravy nenechávají Angličané náhodě. Už v srpnu se objevují na oblíbených pubech a restauracích plakáty s možností zamluvit si právě zde vánoční večeři či párty, v říjnu se vysílají
první reklamy v televizích, rádiích a v obchodních domech a zároveň je možné na mnoha místech spatřit techniky, montující vánoční osvětlení a výzdobu. Brzy poté začnou růst adventní trhy, připomínající (alespoň Angličanům) dřevěné vesničky z různých koutů Evropy, a vzápětí se po celém městě otevřou kluziště. A to už je neklamnou známkou faktu, že Vánoce jsou za dveřmi.
Londýn se v adventním čase zcela promění. Důstojné a elegantní město ozáří miliony světel a s příchodem listopadu se postupně začnou rozsvěcovat velkolepé a ohromující ozdoby. Celé město je prošpikováno vánočními trhy, jimž vévodí nádherně ozdobené stromy. Lidé se zabalí do teplých šál, čepic a rukavic a vyrazí si užít příjemné podvečery u svařeného vína či horké čokolády. Na trzích se setkávají rodiny, ale i staří známí a konají se tu firemní večírky.
Předzvěst Vánoc
Jako předzvěst blížících se Vánoc se jako první rozzáří slavná nákupní třída v srdci Londýna Oxford Street. Loni poprvé se u této příležitosti ulice částečně uzavřela pro dopravu – a není divu. Letošnímu rozsvěcení, které se konalo 7. listopadu v 17.00, přihlíželo několik set tisíc diváků. Organizátoři navázali na skoro šedesátiletou tradici a při výzdobě ulice se nechali inspirovat padajícími sněhovými vločkami. Až do počátku ledna bude na dva kilometry dlouhé třídě každý večer zářit 1778 stříbrných a zlatých ozdob, osvícených 750 000 obrovskými LED žárovkami.
Více než sto let se před Vánocemi rozsvěcují světla na hlavní tepně spojující londýnské City se čtvrtí Westminster, zvané The Strand. Její okolí bylo první londýnskou částí, která byla osvětlena elektrickými světly, a nedaleko stojí i divadlo Savoy, první veřejná budova ve Spojeném království, v níž byly zavedeny elektrické lampy. I dnes se však The Strand chlubí dalším prvenstvím: svítí tu „nejzelenější“ vánoční světla. Elektřina je tady vyráběna z biopaliva pocházejícího z použitého kuchyňského oleje z londýnských restaurací. Tento unikát si můžete prohlédnout každý den od 16.00 až do prvního lednového pátku.
Jmelí a stříbrný sob
Náměstí Covent Garden, dlážděné kočičími hlavami s půvabnou tržnicí uprostřed, stojí za návštěvu po celý rok. S vánoční výzdobou se však stává naprosto neodolatelným.
14. listopadu tohoto roku v 17.30 tu předvánoční čas slavnostně zahájila velká show, jíž se účastnil plyšový medvídek Pudsey, maskot charitativní organizace Děti v nouzi, australská zpěvačka a herečka Kylie Minogue a protagonisté londýnské verze slavného muzikálu 42nd Street.
Až do prvního dne příštího roku budou tržnice i okolní prostory ozdobeny stejně jako v loňském roce dvaačtyřiceti lustry ve tvaru jmelí, vysokými 2,5 až 3,5 metrů, doplněnými sedmi sty svítícími koulemi, které představují plody této rostliny.
Vše navíc prozáří více než sto tisíc žároviček a tři sta dvacet metrů dlouhé girlandy. Obdivovat tu lze i nádherně nazdobený stromek, který patří k nejvyšším v Londýně, a po roce pauzy se sem vrátil i proslulý velký stříbrný sob.
Již tradičně se všichni těší na prezentaci firmy LEGA. Po úspěšných realizacích předchozích let, k nimž patří např. obrovský adventní kalendář, Santova dílna či Santův expres, však přišlo malé zklamání – překvapení z milionů kostek tu letos chybí.
Vánoční pozdrav z Norska
O poznání chudší je světelná výzdoba na Trafalgar Square. Náměstí však již tradičně dominuje zhruba dvacet metrů vysoký vánoční strom, který na stejném místě stává už od roku 1947. Tehdy také byla založena nová tradice, která přetrvává dodnes. Jehličnan, starý asi padesát až šedesát let, věnuje každý rok Londýnu Norské království jako poděkování lidem Spojeného království za podporu během druhé světové války a za to, že právě tato země poskytla azyl norskému králi Haakonovi VII., jeho synu Olafovi a představitelům norské vlády.
Každý rok proto vyráží starosta Westminsteru na sever, aby byl osobně přítomen poražení vybraného stromu. Hlava Osla se naopak účastní slavnostního rozsvěcení stromu v centru Londýna. Letos se konalo 7. prosince v 18.00.
V jednoduchém norském stylu je strom i ozdoben – září na něm asi pět set blikajících světýlek, zavěšených svisle od vršku stromu. Od 11. do 22. prosince náměstí také ožilo festivalem vánočních písní. Během své hodiny tu koledy zazpívalo čtyřicet pěveckých sborů a skupin.
Vánoce a historických kulisách
22. listopadu rozsvítil londýnskou čtvrť Greenwich lampionový průvod. Poté vyšel z Návštěvnického centra průvod vedený jazzovou kapelou, který prošel mezi historickými budovami Royal Naval College, přes Cutty Sark Garden až do budovy místní nádherné tržnice. Nakonec postavy z pohádky o Popelce slavnostně rozsvítily vánoční výzdobu a zahájily vánoční trh. Ti, kteří už mají dost přeplněných obchodních domů a vánočního nákupního šílenství v centru Londýna, mohou právě tady až do Štědrého dne v poklidu vybrat dárky v jednom ze sto padesáti stánků, nabízejících řemeslnické výrobky, šperky, alternativní módu, kosmetické produkty, ale i staré knihy.
Není divu, že trh v nádherně vyzdobené a osvícené historické budově bývá označován za nejkrásnější v hlavním městě Spojeného království.
Letos se tu děti i dospělí mohou těšit na setkání se Santa Clausem a velmi oblíbené je i veřejné kluziště, umístěné jen kousek od břehu Temže v prostorách Old Royal College. Tady také během celého prosince probíhá Greenwich Winter Time Festival, kde se mohou návštěvníci zúčastnit vystoupení kapel, divadelních představení a produkce dýdžejů, či užít si muziky v části zvané Silent Disco. To vše doplňují vystoupení pouličních umělců. Organizátoři zde nezapomněli samozřejmě ani na stánky s jídlem a dárky.
Zimní země zázraků
Nejznámější vánoční trh se však nachází na druhé straně města v Hyde Parku. Už jedenáctý rok se tento největší londýnský park promění na zimní pohádku plnou Vánoc. Obyvatelé hlavního města Spojeného království se tu scházejí s přáteli, příbuznými i kolegy, ale Britové se sem sjíždějí i ze vzdálených koutů země.
Winter Wonderland každého pohltí svou úžasnou atmosférou. Své si tu najdou děti i dospělí. Čeká je tu nádherné představení na ledě, inspirované pohádkou o Popelce, nepřeberné množství show, připravených speciálně pro tuto příležitost, v cirkuse nelze než obdivovat dokonalé umění artistů, při jejichž vystoupeních se každému tají dech. Nejmenší se pobaví u maňáskového divadla a bruslit se naučí na největším britském kluzišti pod širým nebem. Všichni se pak mohou zaposlouchat do živé muziky na jedné ze scén. Odvážnější si jistě vyberou jeden ze stovky kolotočů a atrakcí, z nichž některé nabízí zážitky opravdu adrenalinové. Ti, kteří se podobným radostem spíše vyhýbají, si mohou celý areál prohlédnout z výšky při patnáctiminutové jízdě na obrovském ruském kole.
Vánoční atmosféru tu dokreslují i stánky v podobě bavorské vesnice a Santova země s dílnou a vláčkem. Vše doplňují vánoční písně z reproduktorů i živě prezentované, vrzání horské dráhy a kolotočů a jekot těch, kteří se zbavili pudu sebezáchovy a zrovna jedou, padají, létají či visí hlavou dolů vysoko nad Londýnem.
Vánoce, kam se podíváte
Letos podruhé vyrostl vánoční trh i na Leicester Square (kde nelze hned u vchodu přehlédnout chaloupku se Staropramenem) a stánky lze najít i u Southbank Centre, kde probíhá festival kulinářských specialit. Dobroty z celého světa můžete ochutnat i v dřevěné vesničce u londýnské radnice naproti Tower of London, kde celému prostoru dominuje futuristický vánoční stromek v bílé barvě. Nádherný je i vánoční strom v docích svaté Kateřiny před starobylou budovou restaurace The Dickens Inn.
Napsáno v prosinci 2017
Přidejte odpověď