Müsli: jídlo jako léčebný prostředek

Přestože je Švýcarsko malou zemí, v níž žije jen osm milonů obyvatel, do světové kuchyně přispělo mnoha specialitami. Všichni znají sýry Emmental, Applenzeller, Gruyére či Raclette, místní trvají na lokálním původu fondue, na celém světě používají maggi a bonbony Ricola a málokdo tuší, že odtud pochází i instantní káva. Ve všech částech světa patří  k oblíbené snídani müsli – přestože o jeho původu ví jen málokdo.

Autorem tohoto pokrmu je švýcarský lékař Maximilian Oskar Bircher-Benner, který se narodil roku 1867 v Aarau. Při studiích medicíny nabyl přesvědčení, že základním faktorem veškeré léčby je výživa, přičemž za původ všech chorob považoval užívání cukru a živočišných produktů. Po mnohých experimentech, které prováděl sám na sobě, založil ve svých 24 letech ordinaci v Curychu. Jeho praxe mu přinesla velký úspěch ze strany pacientů na jedné straně, ale i výsměch kolegů na straně druhé. Brzy poté založil kliniku a roku 1903 i sanatorium v horách. Pacienti, především ze zahraničí, tu museli dodržovat přísnou disciplínu a jakýkoli prohřešek znamenal vyloučení z další léčby, jejíž  podstatu tvořila strava bohatá na zeleninu a ovoce.

Jídlo švýcarských sedláků

Dnes světoznámé müsli tomuto lékaři poprvé předložila jeho manželka během túry ve švýcarských Alpách. Původně se tento tradiční pokrm sedláků nazýval d´Spys, tedy švýcarskou podobou slova Speise, jídlo. Jeho základ tvořily ovesné vločky, namočené dvanáct hodin v mléce nebo v jogurtu, doplněné ořechy a sezonním ovocem.

Právě díky substanci tohoto pokrmu se pro něj vžil název Müsli, tedy zdrobnělina švýcarského substantiva Mues (kaše). Na rozdíl od pacientů sanatoria těžce pracující sedláci k jídlu přikusovali chléb s máslem a zapíjeli jej kávou s mlékem.

Po mnoha letech výsměchu se Maximilian Bircher-Bennet roku 1924  přeci jenom dočkal uznání – založil měsíčník Wenderpunkt a začal přednášet na sympoziích po celé světě.

V západní Evropě získalo müsli popularitu v rámci hnutí za zdravou výživu v 60. letech 20. století. Doporučuje se především těžce pracujícím a sportovcům a lékaři je oceňují, neboť váže LDL cholesterol, podporuje funkci střev a funguje jako prevence obezity a cukrovky druhého typu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.