6. ledna končí vánoční čas. Den, kdy tři králové předali dary Ježíškovi, si církev připomíná už od středověku a v mnoha zemích se vytvořila svébytná tradice. Zatímco u nás chodí děti koledovat a nad vchody domů se objeví nápis K†M†B† doplněný letopočtem, ve Francii se tento den připomíná zvláštním koláčem, zvaným galette des Rois.
Jedná se o zlatavý kulatý koláč plněný mandlovou nádivkou frangipane, jejíž název prý odkazuje na markýze Frangipani, který ji proslavil ve Florencii už ve 14. století. Každý Francouz během prvního lednového týdne ochutná těchto koláčů několik – jako pozornost podniku při obědě v restauraci, na večírcích s přáteli, ale i v zaměstnání či při firemních oslavách. Tříkrálovou recepci pořádá každoročně i francouzský prezident, pro jehož sto padesát hostů se podává koláč o průměru 1,2 metru.
Příprava není vůbec složitá. Listové těsto se vmáčkne do formy, překryje se náplní z másla, mandlí, cukru, vajíček, (někdy doplněnými trochou alkoholu) a zakryje se druhou částí těsta. Koláč se pak potře žloutkem a ozdobí vzory dle fantazie či rodinné tradice.
To, co však činí koláč tak výjimečným, je porcelánová figurka, která je v něm zapečená, zvaná la fève. Její název odkazuje na starořímskou tradici, která souvisela se Saturnáliemi. Tehdy si totiž v den svátku boha Saturna nejníže postavení členové domácnosti losovali fazole (la fève). Z toho, který si vytáhl fazoli černé barvy, se stal saturnalicius princeps, jenž mohl dávat rozkazy svému pánovi.
Dnes fazoli nahradila zapečená figurka a ten, kdo ji objeví, se stane králem dne. Dostane zlatou papírovou korunu a dle tradice v rodině či společnosti má výsadní práva – někde může celý den o všem rozhodovat, jinde vysloví přání, která mu musí ostatní splnit, někde dostane dárek či menší obnos peněz, může políbit jím vybranou osobu či naopak mu figurka přinese povinnost zaplatit koláč příští rok či útratu daný večer.
Ve většině rodin se však koláč rozkrájí na tolik kusů, kolik je přítomných lidí, a k tomu jeden navíc, který býval určen pro žebráka, jenž první zaklepe na dveře. Nazývá se často „pro pána Boha“ či „díl Panny Marie“.
Setkávají-li se u koláče příbuzní, většinou se nejmladšímu členu společnosti zavážou oči či zaleze pod stůl a určuje, komu připadne další porce koláče.
Tradice galette des Rois se ve Francii udržuje už od 17. století, ale až o století později se původní boby zaměnily za figurky. Tehdy měly podobu jezulátka či postav z betlému, dnes však zobrazují většinou oblíbené postavy z dětských kreslených filmů a seriálů. Je jich tolik, že v Blain vzniklo muzeum, které se pyšní více než dvaceti tisíci kusy.
Článek byl publikován 5. 1. 2018 v páteční příloze Víkend deníku Právo
Přidejte odpověď